Ovim putem Vas obavještavamo da Akademsko-strukovno udruženje internih revizora u BiH organizuje specijalističku obuku za sticanje certifikata o osposobljenosti za obavljanje poslova eksterne ocjene kvaliteta interne revizije.
Godina 2024. donijela niz ključnih izazova sa kojima se funkcije interne revizije moraju suočiti kako bi osigurale da se novi Globalni standardi interne revizije (eng. Global Internal Audit Standards™) učinkovito implementiraju kako bi se pokazala usklađenost, kvalitet, uspješnost i kontinuirano unaprjeđenje. Globalni standardi interne revizije su stupili na snagu 09.01.2025. godine. Ključni izazov prema novim standardima je implementacija robusnog Programa osiguravanja kvaliteta i unaprjeđenja (eng. Quality Audit Improvement Program – QAIP) kako bi se dokazalo učinkovito provođenje funkcije interne revizije.
Aktivnosti eksterne ocjene kvalitete rada interne revizije su definisane Standardom 8.4 Eksterno vrednovanje kvalitete u okviru Načela 8 – Nadzor odbora unutar Domene III: Korporativno upravljanje funkcijom interne revizije, dok su aktivnosti interne ocjene kvalitete rada interne revizije definisane Standardom 12.1 Interno vrednovanje kvalitete u okviru Načela 12 – Poboljšanje kvalitete unutar Domene IV: Upravljanje funkcijom interne revizije.
Nakon odslušane obuke, bićete osposobljeni za provođenje sveobuhvatne procjene kvaliteta funkcije interne revizije, uključujući model za ocjenu usklađenosti sa Standardima i postizanje načela. Obuka obuhvata različite vrste procjene kvaliteta, smjernice za planiranje i provođenje procjena, kao i primjere za podršku za rad na terenu i podršku pri izvještavanju. Kroz obuku ćete se upoznati sa alatima za ocjenu zrelosti funkcije interne revizije i usklađivanje sa novim Standardima.
Ova obuka je namijenjena eksternim ocjeniteljima, rukovodiocima funkcije interne revizije, kao i internim revizorima.
* * * * * * * * * *
OBUKA:
Akademsko-strukovno udruženje internih revizora u BiH organizuje specijalističku obuku kandidata za sticanje ovog certifikata, na osnovu programa za obuku kandidata u trajanju od 14 časova:
- Zakonodavni i regulatorni okvir za ocjenu kvaliteta funkcije interne revizije (1 čas);
- Metodologija potpune eksterne ocjene kvaliteta interne revizije (11 časova);
- Planiranje eksterne ocjene kvaliteta
- Sprovođenje eksterne ocjene kvaliteta
- Izvještavanje o rezultatima ocjene kvaliteta
- Ocjena zrelosti funkcije interne revizije
3. Proces samoocjene uz nezavisnu eksternu ocjenu (2 časa).
Kandidati su obavezni da odslušaju specijalistička predavanja u organizaciji Akademskog Udruženja, a nakon odslušanih predavanja, kandidatima će biti dodijeljeni certifikati o osposobljenosti za obavljanje poslova eksterne ocjene kvaliteta interne revizije.
Vrijeme održavanja obuke: 11.02. i 12.02.2025. godine
Lokacija održavanja obuke: Poslovna Akademija Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, Skenderija 70/III, Sarajevo
Predavač: Mr. sc. Nevenka Petrović, ovlašteni revizor i ovlašteni interni revizor, eksterni ocjenitelj, stručni saradnik Akademskog Udruženja
* * * * * * * * * *
USLOVI:
Specijalističkoj obuci za sticanje ovog certifikata mogu pristupiti kandidati koji:
- posjeduju certifikat “Ovlašteni interni revizor”, “Ovlašteni interni revizor u javnom sektoru” ili “Ovlašteni revizor”,
- posjeduju najmanje tri (3) godine praktičnog iskustva iz interne revizije ili srodnih disciplina.
* * * * * * * * * *
NAKNADE:
Visina naknade za obuku za sticanje Certifikata o osposobljenosti za obavljanje poslova eksterne ocjene kvaliteta interne revizije iznosi:
- 635,00 KM za članove Akademskog Udruženja
- 885,00 KM za ostale
Naknade su iskazane bez PDV-a.
Kotizacija uključuje predavanja, prezentacije predavača, metodologiju provođenja eksterne ocjene kvaliteta, osvježenje na pauzama i certifikat.
Informacije i prijave:
Akademsko-strukovno udruženje internih revizora u Bosni i Hercegovini
Skenderija 70/III, 71000 Sarajevo
Tel: 033 564 354
Email: info@air.ba
Ukoliko ste zainteresovani, budite slobodni da nam se javite putem emaila info@air.ba kako bismo Vam dali više informacija i kako bismo Vam poslali prijavni obrazac.
* * * * * * * * * *
DODATNE NAPOMENE:
Zakonom o internoj reviziji institucija Bosne i Hercegovine, Zakonom o internoj reviziji u javnom sektoru Federacije BiH, Zakonom o privrednim društvima, novim Globalnim standardima interne revizije, kao i drugim aktima je propisano da organizacija interne revizije podliježe eksternom pregledu kontrole kvalitete. Ovaj pregled se izvršava najmanje jednom u pet godina i vrši ga kvalifikovano lice koje je nezavisno u odnosu na subjekat i kod kojeg ne postoji stvarni ili mogući sukob interesa, a kvalifikovano lice treba da ima kompetentnost u oblasti profesionalne prakse interne revizije i procesu eksternog ocjenjivanja.
Članom 30. Pravilnika o provođenju osiguranja i unapređenja kvaliteta interne revizije u institucijama Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, broj: 74/21) su definisani dodatni uslovi koji se mogu tražiti za vođe tima ocjenitelja i nezavisne ocjenitelje: završena obuka o osiguranju kvaliteta od strane udruženja internih revizora ili slične organizacije. Predmet eksterne ocjene kvaliteta je utvrđivanje usklađenosti podnesenih izvještaja sa standardima interne revizije. Eksterne ocjene mogu uključiti i komentare o operativnim ili strateškim pitanjima.
Članom 21. Zakona o internoj reviziji institucija Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 27/08 i 32/12) je definisano sljedeće: Svaka jedinica interne revizije imat će eksterni pregled kontrole kvaliteta koji se izvršava najmanje jednom u pet godina da bi se utvrdila usklađenost izdatih izvještaja sa tekućim standardima profesionalne prakse interne revizije. Pregled će izvršiti kvalificirana lica koja su nezavisna od organizacije i koja nemaju stvarni ili mogući sukob interesa.
Članom 20. Zakona o internoj reviziji u javnom sektoru u Federaciji Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije BiH”, broj 47/08 i 101/2016) je definisano sljedeće: Jedinica interne revizije može biti predmet eksternog pregleda kontrole kvalitete koji se izvršava najmanje jednom svakih pet godina da bi se utvrdila usklađenost poslovanja interne revizije sa standardima profesionalne prakse interne revizije. Pregled će vršiti kvalifikovane osobe koje su nezavisne od organizacije i koje nemaju stvarni ili mogući sukob interesa.
Članom 30. Pravilnika o provođenju osiguranja i unapređenja kvaliteta interne revizije u institucijama Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, broj: 74/21) je definisano sljedeće:
Dodatni uslovi koji se mogu tražiti za vođe tima ocjenitelja i nezavisne ocjenitelje:
- prethodno iskustvo na poslovima eksterne ocjene kvaliteta,
- završena obuka o osiguranju kvaliteta od strane udruženja internih revizora ili slične organizacije,
- radno iskustvo na poslovima rukovodioca interne revizije i
- relevantna tehnička stručnost i iskustvo u sektoru poslovanja.
Članom 28. Zakona o javnim preduzećima u Federaciji Bosne i Hercegovine (“Službene novine FBiH”, br. 8/2005, 81/2008, 22/2009 i 109/2012) je, između ostalog, definisano sljedeće: Odbor za reviziju dužan je konsultovati se sa generalnim revizorom u pogledu nezavisne revizorske organizacije ili strukovne stručne grupe koja vrši stručno unutrašnje strukovno ocjenjivanje odjela za internu reviziju svake dvije do tri godine;
U skladu sa Novim Globalnim standardima interne revizije, Standard 8.4 – Eksterno vrednovanje kvalitete, Glavni interni revizor mora izraditi Plan za eksterno vrednovanje kvalitete i diskutovati o planu sa odborom. Eksterno vrednovanje mora provoditi kvalifikovani, neovisni procjenitelj ili tim za procjenu najmanje jednom u pet godina. Zahtjev za eksternim vrednovanjem kvalitete također se može ispuniti kroz samoprocjenu sa neovisnom eksternom potvrdom.
U skladu sa Novim Globalnim standardima interne revizije, Standard 12.1 – Interno vrednovanje kvalitete, Glavni interni revizor mora razviti i provesti interne procjene usklađenosti funkcije interne revizije sa Globalnim standardima interne revizije te ostvarivati napredak prema ciljevima performansi (učinkovitosti). Glavni interni revizor mora uspostaviti metodologiju za interne procjene, kako je opisano u Standardu 8.3 Kvaliteta.